‘architekt wnętrz Wrocław’… – czyli jak znaleźć dobrego architekta w swojej okolicy

/ 8 lipca, 2021 / 0 Comment

Poszukiwanie usług w swoim mieście, czy województwie może być dość karkołomnym zadaniem – natłok codziennych spraw, brak czasu i znajomości tematu czy kakofonia informacji, z którą stykamy się każdego dnia sprawia, że szukanie dobrych usług, skrojonych na miarę naszych potrzeb może być utrudnione. Przygotowaliśmy zatem kilka informacji i zagadnień, które warto sprawdzić i wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu projektanta wnętrz.

Usługi lokalne
W pewnym sensie świat nam się zmniejszył. Nie jest problemem kontakt z osobą przebywającą w dalekich zakątkach Chin czy Alaski – możemy rozmawiać ze sobą poprzez komunikatory internetowe. Produkty z całego świata są wszechobecne w sklepach stacjonarnych, oraz za pośrednictwem sklepów internetowych. Podróżowanie do różnych zakątków świata również nie stanowi większego problemu. Mimo to pewne usługi pozostają w sferze lokalnej i ta kwestia też związana jest z projektowaniem wnętrz, czy projektowaniem mebla. Dzieje się tak ponieważ projektowanie związane jest ściśle z bezpośrednim kontaktem, dialogiem i wzajemnym zrozumieniem. Inwestor powinien mieć zaufanie do swojego projektanta, a będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy będzie przekonany o jego profesjonalizmie, dużej wiedzy i jakości usług na najwyższym poziomie. Dobry projektant będzie się orientował w katalogu produktów i usług dostępnych na rynku lokalnym. Warto bowiem pokreślić, że rzeczy pozyskane w większości lokalnie będą wpływały na zmniejszenie śladu węglowego w naszym środowisku.
Projektant z polecenia
Korzystanie z doświadczeń znajomych to bardzo dobry i bodaj najbardziej popularny sposób pozyskiwania potrzebnych usług. Nie mniej jednak zawsze warto wziąć poprawkę na to, jakie są wymagania osoby polecającej, jak w relacji z projektantem wnętrz przebiegała współpraca i czego konkretnie dotyczyła usługa projektowa. Warto też sprawdzić czy to, co usatysfakcjonowało naszego kolegę czy koleżankę, było by satysfakcjonujące również dla nas.
Porównywanie ofert
Optymalnym rozwiązaniem jest porównywanie ofert usług projektowania wnętrz. Nie mniej jednak nie jest zalecane skupianie się jedynie na kwestiach finansowych. Często bowiem okazuje się, że projekt wnętrz po zaniżonej cenie będzie wątpliwej jakości lub o zmniejszonym zakresie prac projektowych. W związku z czym przy porównywaniu ofert projektantów i biur projektowych należy bez wątpienia wziąć pod uwagę staż pracy projektantów, portfolio projektanta oraz zestaw usług, które zawierają się w ofercie, którą właśnie otrzymaliśmy. Niezmiernie cenne jest porozmawianie (np. przez telefon) z projektantem przed podjęciem ostatecznej decyzji: co ma do powiedzenia o propozycji współpracy w zakreślonych przez inwestora obszarach, czy nas przekonał swoimi podejściem do projektowania.
Portfolio pracowni projektowania wnętrzach
Warto zerknąć na dotychczasowy dorobek biura projektowania wnętrz czy projektanta wnętrz, którego zamierzamy zatrudnić: jakie aranżacje wnętrz zostały do tej pory wykonane, czy odpowiadają naszym potrzebom estetycznym, jak projektant podchodzi do kwestii detalu, z kim do tej pory współpracował. To wszystko pomoże nam określić czego możemy spodziewać się po przyszłej współpracy.
Detale
Jeśli jesteś osobą wyczuloną na detale, smaczki we wnętrzu, lub masz bardzo skonkretyzowane wymagania w stosunku do projektu wnętrz, to warto będzie się upewnić, że projektant, którego szukasz będzie rozumiał Twoje potrzeby. Przed podpisaniem umowy warto jest zwrócić uwagę na podejście do detalu projektowego, niuansów, czy sztuki we wnętrzu. Pracownie specjalizują się w różnych obszarach projektowych.
Na czym nam najbardziej zależy?
Wiadomo, nie ma rzeczy idealnych, dlatego warto zrobić krótki bilans ‘plusów dodatnich’ i ‘plusów ujemnych’. Czy chcemy zlecić ogólną koncepcję wnętrza, ale nie mamy budżetu na projekt wykonawczy, a może chcemy pozbyć się brzemienia jakim jest projekt i aranżacja wnętrza i w całości przekazać go na barki projektanta i kwestia kosztów jest dla nas drugorzędna. – Odsyłamy zatem prace w całości do specjalistów, nakreślamy jednak projektantowi ogólne ramy naszych wymagać i potrzeb estetycznych, a ten powraca do nas z propozycjami rozwiązań.
Jeśli dostaniemy kilka różnych ofert od biur projektowych, takie ustalenie priorytetów będzie nam bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Related posts