Przemiana wnętrza: mała łazienka

/ 17 sierpnia, 2021 / 0 Comment

Małe pomieszczenia zmuszają projektanta do zagospodarowania przestrzeni w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Każdy centymetr pomieszczenia musi być przemyślany i zaprojektowany z myślą o tym, że w pomieszczeniu nie ma miejsca na zbędne dodatki.

Opisywana łazienka znajduje się w domu z początku 20-stego wieku. Jej metraż wynosi 3,4 m2, przy czym dodatkowe utrudnienie przy projektowaniu wnętrza stanowił fakt, że pomieszczenie jest bardzo wąskie. Jednocześnie nie było możliwości powiększenia go kosztem sąsiadujących pomieszczeń, ponieważ z jednej strony znajduje się klatka schodowa, a z drugiej szacht kominowy, a tuż za nim niewielka kuchnia. Niewątpliwym atutem tej małej łazienki jest okno znajdujące się na wprost wejścia.
Właścicielom łazienki zależało na tym, aby pomieszczenie było utrzymane w oszczędnej stylistyce. Priorytetami projektowymi było również znalezienie przestrzeni do składowania przyborów higienicznych i kosmetyków, wizualne uproszczenie przestrzeni – pozbycie się wszelkiego rodzaju wnęk, garbów i niefunkcjonalnych zakamarków. Dalece istotną kwestią było również optyczne powiększenie przestrzeni projektowanej łazienki.
W związku z powyższymi wymaganiami postawiliśmy na jasne płytki gresowe – co spowodowało, że przestrzeń wypełniła się światłem odbitym. Dodatkowo po lewej stronie łazienki (patrząc od wejścia) zostało wprowadzone wielkoformatowe lustro sięgające od wys. około 90cm do sufitu, co spowodowało, że przestrzeń powiększyła się wizualnie. Pozbyliśmy się również wanny, która zajmowała dużą część łazienki, a w zamian została zaprojektowana kabina prysznicowa zlokalizowana na samym końcu pomieszczenia. Została ona przeszklona przeźroczystym, przesuwnym ekranem dzięki czemu nie stanowiła optycznej bariery skracającej pomieszczenie.
Tuż przy kabinie znalazła się muszla klozetowa z zabudowanym stelażem, nad którym w ścianę znalazła swoje miejsce wbudowana szafka na kosmetyki, ręczniki oraz wszelkiego rodzaju bibeloty.
Ponieważ umywalka musiała pozostać na wejściu – tak jak w pierwotnej aranżacji – zdecydowaliśmy się na model o dość małych rozmiarach z wbudowaną półeczką na produkty najczęściej używane: pastę do zębów, szczoteczki i mydło. Dzięki temu umywalka nie koliduje z wejściem do łazienki.
Niewątpliwy akcent kolorystyczny we wnętrzu stanowią stare (lecz odrestaurowane) drzwi w dębowej okleinie – w sposób naturalny ocieplają wnętrze. Akcent dekoracyjny stanowi również lustro, o dość nietypowym kształcie, znajdujące się nad umywalką.
Kolejnym istotnym aspektem projektowanej łazienki jest jej oświetlenie. Zostało ono podzielone na cztery kategorie:

– światło ogólne – dwie lampy punktowe wbudowane w sufit podwieszany (2)
– oświetlenie lustra przy umywalce (1)
– oświetlenie liniowe, boczne – stanowiące raczej element dekoracyjny aniżeli funkcjonalny (4)
– oświetlenie szafki nad WC (przeszklonej mlecznym szkłem) – subtelne, dekoracyjne światło, choć po części stanowiące element funkcjonalny. Zostało zaprojektowane z myślą o zapalaniu go w nocy, gdy osoba zbudzi się aby skorzystać z łazienki i nie chce zapalać centralnego oświetlenia lecz takie, które nie będzie drażniło zaspanych oczu.

Related posts