Dobór materiałów we wnętrzu

/ 21 września, 2021 / 0 Comment

Materiały to kluczowy element projektu, a finalnie wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane wpływają na jego estetykę, decydują o funkcjonalności pomieszczenia, pomagają zbudować ciekawą przestrzeń oraz zapewniają użytkownikom pożądany poziom komfortu.  Z uwagi na ich kolosalne znaczenie w aranżacji wnętrz ważne jest ich umiejętne dobranie, zarówno pod kątem koloru, struktury jak i funkcji, czy ich walorów dekoracyjnych. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze materiałów do wnętrza?

Kolorystyka wnętrza a materiały
Jednym z najważniejszych aspektów, jaki przychodzi nam w pierwszej chwili na myśl, kiedy zaczynamy planować aranżację danego wnętrza, jest jego kolorystyka. Intuicyjnie skłaniamy się do wybierania barw, które odpowiadają naszym upodobaniom estetycznym – kolory mają bowiem bezpośrednie przełożenie na nasze emocje i samopoczucie. Dlatego to samo wnętrze wykończone za pomocą tych samych materiałów w innych kolorach będzie charakteryzował zupełnie inny klimat. Warto także znać kilka podstawowych zasad przy doborze kolorów w aranżacji – jasne kolory, tym bardziej przy gładkich strukturach materiałów optycznie powiększają (otwierają przestrzeń), a ciemne sprawiają, że wnętrze wydaje się mniejsze i bardziej przytulne. Jeśli przykładasz wagę do niebanalnych akcentów, możesz na przykład wyróżnić jedną ścianę innym kolorem, aby odcinała się od monochromatycznego tła. Powtarzalne kolory różnych materiałów mogą wnieść do pomieszczenia harmonię, ale zbyt dużo powierzchni o tej samej barwie może jednocześnie sprawić, że wnętrze wyda się nudne i jałowe.
Choć w dzisiejszych czasach większość materiałów przy remoncie i wykończeniu zamawiamy przez Internet, mniej wygodną, ale zalecaną opcją jest zobaczenie kolorów na żywo. Niezależnie od tego, czy kupujemy farbę, tapetę czy szukamy dodatków – jak poduszki, zasłony, dywany czy lampy – jeśli mamy taką możliwość, warto wybrać się do sklepu bądź w ostateczności skorzystać z katalogów ze zdjęciami w dobrej rozdzielczości. Każdy materiał ma własną strukturę i inną przepuszczalność światła w różnych warunkach, dlatego dobrze jest przekonać się na własne oczy, jak się prezentuje. Pamiętaj także, że w przypadku korzystania ze wzornika kolorów powinno się uwzględnić strukturę i wykończenie danej powierzchni, na której dany kolor może wyglądać inaczej. Samą barwę może optycznie zmienić także oświetlenie wnętrza, nasłonecznienie oraz kolor sąsiadujących elementów wnętrza.
Rodzaj i charakter danego pomieszczenia
Dobór odpowiednich materiałów do poszczególnych pomieszczeń jest podyktowany przede wszystkim wybraną przez Klienta stylistyką wnętrza. Warto pamiętać, że przy projektowaniu wyglądu miejsca należy skupić się także na jego funkcjonalności. Nieumiejętnie dobrane materiały mogą zaburzyć styl i dynamikę pomieszczenia. Szczególną uwagę na ich precyzyjne dopasowanie należy zwrócić przy projektowaniu pomieszczeń o małym metrażu. Przykładowo beton czy cegła na ścianie mogą sprawić, że mała kawalerka wyda się zimna i surowa. Kolejnym ważnym kryterium jest charakter i funkcja pomieszczenia. W sypialni dążymy do stworzenia harmonijnego układu – nagromadzenie różnych materiałów wprowadzi zbędny chaos, który sprawi, że będziemy czuć się niespokojni zamiast zrelaksowani. Jeśli zatem zamierzasz zdynamizować wnętrze, również pamiętaj, że złotym środkiem jest równowaga. Zbyt dużo wzorów i faktur zamiast ożywić przestrzeń może ją stłamsić i zniwelować jej specyficzny charakter.
Kompozycje – jak łączyć poszczególne materiały?
Mówiąc o dobieraniu materiałów pod kątem funkcji i charakteru danego pomieszczenia, warto wspomnieć również kilka zasad ich łączenia w celu uzyskania spójnej i estetycznej kompozycji. W ostatnich latach w temacie aranżacji wnętrz pod wpływem inspiracji stylami na przykład boho panuje spora elastyczność, która pozwala na dużą swobodę w kwestii łączenia poszczególnych elementów. Łączenie tapet z gładkimi powierzchniami ścian, wprowadzanie szklanych dodatków do minimalistycznych pomieszczeń czy eksperymentowanie z kontrastującymi kolorami mogą być dobre dla wnętrza, choć wiele zależy od indywidualnych gustów użytkowników i umiejętnego łączenia elementów. Przy czym trzeba wielokrotnie sprawdzać czy nie przesadziliśmy z nagromadzeniem eklektyzmu w naszym wnętrzu. Jeśli na przykład centralnym punktem wnętrza jest dzieło sztuki, ściany powinny mieć raczej jednolitą teksturę. Wybierając nowoczesne dodatki do salonu czy kuchni, warto zwrócić uwagę na to, aby tkaniny ozdobne jak zasłony czy tapicerka współgrały z elementami dekoracji. Decydując się na współpracę z naszą Pracownią, masz pewność, że pomożemy Ci uniknąć aranżacyjnych wpadek, a wnętrze będzie wyglądać profesjonalnie.
Materiały w aranżacji wnętrz – ile to kosztuje?
Każda z naszych planowanych aranżacji jest szczegółowo dyskutowana z Klientem, któremu doradzamy rozwiązania nie tylko podnoszące walory estetyczne danej przestrzeni, ale także gwarantujące jej wysoki poziom ergonomii i funkcjonalności. Z tego względu materiały, jakie wybieramy, są zawsze dobierane także pod kątem możliwości finansowych. Tworzony kosztorys obejmuje wycenę wszystkich elementów projektu, w tym także koszty materiałów, jakie zostaną użyte.

Related posts