Sypialnia wędrowna

/ 13 stycznia, 2022 / 0 Comment

W małej przestrzeni mieszkalnej nie zawsze znajdzie się miejsce na osobną sypialnie – tym bardziej, gdy domowników przybywa. Nie musi być to jednak powód do zmiany mieszkania, czy decyzji o spaniu na rozkładanej sofie. Czasem gdy chce się wygodnie sypiać, a w mieszkaniu brakuje kilku metrów kwadratowych, warto pomyśleć o rozwiązaniu nietypowym – szytym na miarę. Wnętrze powinno się dostosowywać do naszych potrzeb, a nie my do wnętrza.

Sypialnia w pokoju dziennym
Mieszkanie Justyny ma trzy pokoje – dwie sypialnie oraz pokój dzienny z aneksem kuchennym. Wyzwaniem było stworzenie przestrzeni dla każdego z trójki domowników, jednocześnie zapewniając każdemu spanie na wygodnym łóżku. Było więc oczywiste, że jedno z łóżek będzie musiało znaleźć się w przestrzeni dziennej. Po rozpatrzeniu kilku możliwości podjęto decyzję o tym, że łóżko które będzie rozkładane na pokój dzienny zostanie ukryte w szafie sąsiedniej sypialni. Rozwiązanie to spowodowało, że przestrzeń pokoju dziennego nie uległa pomniejszeniu, natomiast istniejąca zabudowa szafy w pokoju sąsiednim została poszerzona i pogłębiona tak aby mogła pomieścić zarówno wieszaki i półki szafy ubraniowej, jak i schowek na łóżko.
Ponadto w pokoju dziennym zaprojektowano i wykonano kanapę z lakierowanej sklejki, na którą po ściągnięciu poduszek, idealnie nachodzi otwierane ze ściany łóżko. Zatem kanapa, oprócz formy siedziska stanowi podporę dla części łóżka. Zawiera również w sobie trzy szuflady mogące pomieścić w sobie na przykład pościel. Całą strefę wypoczynkową można wydzielić drewnianymi przesuwnymi drzwiami, które zostały przewidziane dla stworzenia poczucia prywatności na przykład w porze nocnej.
Łóżko x2
W dwupokojowym mieszkaniu na wrocławskich Krzykach (41m2) postanowiono zmieścić dwa wygodne, podwójne łóżka – jedno dla domowników, a drugie dla gości. W sypialni powstała platforma o drewnianej konstrukcji, na której znajduje się dwuosobowy materac używany na co dzień przez domowników. Platforma mieści w sobie również dodatkowe łóżko wysuwanie na pokój obok (spanie dla gości). Znajdują się w niej także trzy schowki (na pościel, walizki i rzadko używane bibeloty) oraz wpust na grzejnik, co sprawia że zabudowa podestu jest całkowicie zagospodarowana.
Za rozwiązaniem nietypowym przemawiał jeszcze jeden argument – platforma może być użyta dwojako – jest z jednej strony łóżkiem, a z drugiej strony może stać się w przyszłości podestem, na którym może znaleźć się biurko, fotel – cokolwiek co zmieni funkcje pokoju z sypialni na biuro domowe lub pokój dziecięcy. Jednocześnie domownicy w dalszym ciągu będą mogli korzystać z wygodnego spania mieszczącego się pod podestem. Wieko dodatkowego łóżka zostało ukryte pod biurkiem toteż nie rzuca się w oczy. Wieczorną porą, gdy łóżko jest wysunięte można oglądać filmy.

Related posts