BIAŁY DOM

BIAŁY DOM

Lokalizacja: Krzyki, Wrocław, PL
Data: 2012
Powierzchnia: 40,5m2
Inwestor: prywatny

Projekt Biały Dom to w istocie 41-metrowe mieszkanie zlokalizowane na jednym z wrocławskich osiedli. Założeniem projektu było stworzenie maksymalnie funkcjonalnej przestrzeni (dla 2-3 osobowej rodziny), która z jednej strony stanowiłaby tło dla codziennych wydarzeń, a z drugiej miałaby tworzyć ruchomą kompozycję dopasowującą się do potrzeb użytkowników.

Zdjęcia (od lewej): wnętrze sypialni – widok na platformę z łóżkiem, wnętrze schowka wbudowanego w platformę, alternatywny sposób wykorzystania platformy.

Platforma znajdująca się w sypialni może być użyta dwojako – jest z jednej strony łóżkiem, a z drugiej strony może być także podestem, na którym może znaleźć się biurko, fotel – cokolwiek co zmieni funkcje pokoju z sypialni na biuro domowe lub pokój dziecięcy. Jednocześnie z podestu można wysunąć na sąsiedni pokój dzienny dodatkowe łóżko – tak jakby wysuwać szufladkę w pudełku od zapałek.

W podeście znajdują się także trzy schowki oraz wpust na grzejnik, co sprawia że jego przestrzeń jest całkowicie zagospodarowana. Zdjęcia (od lewej): zagospodarowanie przestrzeni, schemat wnętrza platformy.W miarę potrzeby przestrzeń aneksu kuchennego może być powiększona, gdyż wyspa znajdująca się pomiędzy aneksem a pokojem dziennym jest ruchoma.
Zdjęcia: pokój dzienny wraz ze strefą jadalną, strefa jadalna oddzielona od aneksu kuchennego ruchomą wyspą.

Jednym z wyzwań projektowych było polepszenie jakości światła we wnętrzu. Światło bezpośrednie dociera do mieszkania jedynie z rana, w związku z tym przez większość dnia w głębi mieszkania pomieszczenia były dosyć ciemne. Postawiono więc na zmaksymalizowanie światła odbitego poprzez zastosowanie jasnych, jednolitych powierzchni (jak jednolita podłoga z żywicy epoksydowej w przedpokoju i kuchni) oraz wielkoformatowych luster. Lustra dodatkowo spowodowały że przestrzeń przedpokoju i łazienki stała się optycznie większa.

Zdjęcia: wnętrze łazienki.

nest-project-plansza