Proces

PROCES

Praca nad projektem – niezależnie czy jest to obiekt małych gabarytów (mebel) czy wielkoformatowa przestrzeń – dzieli się na kilka etapów. Dzięki usystematyzowaniu procesu projektowego, może on przebiec w sposób płynny, co przełoży się bezpośrednio na efekt końcowy.

Od ogółu do szczegółu.

Koncepcja (funkcjonalno-przestrzenna)

W początkowej fazie opracowywane jest ogólne założenie przestrzenne projektowanego obiektu. Rozrysowywane są na przykład poszczególne pomieszczenia oraz układ mebli – jeśli projekt dotyczy wnętrza. Przemyśliwane są podstawowe założenia funkcjonalne.

Efekty pracy, na tym etapie, prezentowane są w postaci ogólnych rzutów, przekrojów i widoków, uproszczonego modelu 3d, szkiców lub prostego modelu przestrzennego (np. z papieru).

Poszukiwanie stylistyki

Zagłębiamy się w projekt, poszukujemy stylu –  „języka” jakim będzie mówiło wnętrze lub obiekt.

Chcemy określić klimat miejsca, charakter, znaki szczególne. Szukamy inspiracji, materiałów, kolorów, faktur.

Powstają schematy, bardziej szczegółowe szkice, model 3d uwzględniający konkretne meble, materiały i kolory. Tworzone jest zestawienie materiałów i kolorów.

Projekt wykonawczy

Mamy już określone co projektujemy, teraz musimy określić jak ma to być wykonane. Powstają szczegółowe rysunki zawierające opisy, wymiary i dodatkowe schematy.

Powstają dokładne rzuty, przekroje, widoki, detale oraz zestawienia. Jeśli przedsięwzięcie przewiduje projekt mebli indywidualnych, które miałyby zawierać się we wnętrzu, ich szczegółowy koncept wyłania się właśnie w tym momencie.

Nadzór autorski

Nadzór jest zlecany w przypadku gdy inwestor chce, aby projektant sprawował pieczę nad realizacją projektu. Jest to szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych projektów, lub gdy inwestorowi zależy na tym, aby projekt został wykonany ze szczególną pieczołowitością, w całości zgodnie z wytycznymi projektanta.